W produktach tj. kasetony w profilach, systemy napinające oraz pylony oval stosujemy grafikę drukowaną, która jest głównym nośnikiem grafiki w produkcie. Wszelkiego rodzaju wydruki stwarzają na ogół pozór rzeczy delikatnych, podatnych na uszkodzenia i promieniowanie słoneczne. W tym artykule postaramy się przekonać Państwa, ze trwałość wydruków może sięgać nawet kilku lat.

Prawidłowo przygotowane wydruki gwarantują trwałość na kilka lat użytkowania w trudnych warunkach. Do czynników, które mają największy wpływ na trwałość zaliczamy: rodzaj stosowanego solwentu, jakość materiałów oraz sposób zabezpieczenia i wyklejenia wydruków na docelowej powierzchni.

Jakoś stosowanych materiałów

Pierwszym z procesów przygotowania trwałego wydruku jest zapewnienie odpowiedniego podłoża pod solwent. Słabej jakości materiały ulegają bardzo szybkiemu zniszczeniu na skutek podwyższonej wilgotności powietrza lub promieniowania UV. Solwent nanoszony na taki materiał nie będzie trwale związany z powierzchnią i może ulegać rozmywaniu, lub co gorsze, odbarwianiu (na skutek wysokiego stopnia wilgotności powietrza solwent może tracić kolor). Zastosowanie wysokiej jakości materiałów niweluje w wielu przypadkach te problemy.

Zabezpieczenie wydruków

Kolejnym z czynników jest sposób zabezpieczenia gotowych wydruków. Bardzo wiele firm reklamowych nie stosuje żadnego zabezpieczenia w celu cięcia kosztów produkcji. Niezabezpieczony wydruk wystawiony na działanie promieni słonecznych może stracić kolor po kilku miesiącach, dlatego ważne jest, aby proces ten był realizowany z należytą starannością. W naszej firmie stosujemy sprawdzoną metodę zabezpieczenia, jaką jest nanoszenie laminatu ochronnego na gotowy wydruk. Laminat zawierający filtr UV tworzy dodatkową warstwę ochronną przed warunkami atmosferycznymi oraz zabezpiecza solwent przed blaknięciem.

Wyklejanie tradycyjne, a wyklejanie maszynowe

Ostatnim krokiem w procesie produkcji wspomnianych wcześniej produktów jest przetransportowanie grafiki na podłoże, którym może być pleksi lub płyta kompozytowa. Grafika może być wyklejana na dwa sposoby. Pierwszym ze sposobów jest wyklejanie tradycyjne, polegające na wyklejeniu grafiki na mokrym podłożu i usuwaniu wody przy użyciu rakli. Metoda ta jest skuteczna, jednakże wymaga bardzo dużego doświadczenia i nie zawsze wychodzi idealnie.

Drugą metodą jest wyklejanie przy użyciu specjalistycznej maszyny. Maszyna ma za zadanie naniesienie wydruku na podłoże i jednoczesne jego sprasowanie przy określonej temperaturze. Metoda ta jest bardzo skuteczna i gwarantuje mocne związanie grafiki z podłożem. Wydruki wyklejone tą metodą wyglądają zdecydowanie lepiej niż wydruki wyklejane metodą tradycyjną.

Podsumowanie

Jak już się Państwo dowiedzieli, na trwałość grafiki ma wpływ wiele czynników. Szukając producenta reklamy świetlnej należy zwrócić uwagę jak wygląda proces produkcji produktów. Stosowanie słabej jakości materiałów lub niestosowanie laminatu może znacznie pogorszyć jakość produktu, co przekłada się na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z ewentualną wymianą reklamy świetlnej na nową.